Rai, Sergio ve Rossi'den mesaj: “Di Mare'nin hastalığından haberimiz yoktu”

AIM

New member
27 Şub 2022
813
0
0
Rai liderlerinin Franco Di Mare'nin hastalığından haberi yoktu. Bunu kendileri söylediler Roberto SergioCEO, e Giampaolo RossiGenel Müdür.

Kamu televizyonu gazetecisi ve Rai Tre'nin eski yöneticisi Di Mare, dün “Che Tempo che fa” programında mezotelyoma hastası olduğunu söyledi: asbeste maruz kalmayla doğrudan bağlantılı bir tümör.

'Hizmet durumu' reddedildi…

Di Mare, “Bir savaş muhabiri olarak asbest soludum” dedi. Uzun zamandır Balkanlardayım. Her patlamada havaya sonsuz sayıda asbest parçacığı salıverildi.” Ve gazetecinin “ölüm solumaya” başlaması belki de 1992'de Saraybosna'da oldu. Aslında tümörün onlarca yıl süren çok uzun bir kuluçka dönemi var.

Teşhisin ardından Di Mare, Rai'den “hizmet kaydını” istedi: şüpheli maruziyetin nerede meydana gelmiş olabileceğini anlamak için iş hareketlerini yeniden yapılandırmaya yardımcı olacak bir belge. Gazeteciye göre şirket bunu reddetti. Di Mare bu davranışı iğrenç olarak nitelendirdi.

Ve şimdi 'ayarlanmış'

Rai basın ofisine emanet edilen Sergio ve Rossi'nin sözleri, hizmet durumunun artık açıklanacağını açıkça ortaya koyuyor: “Rai'nin CEO'su Roberto Sergio ve CEO Giampaolo Rossi, Franco Di'nin dramatik hikayesinden ancak dün akşam haberdar oldu. Mare'ye tüm insani yakınlıklarını ifade ediyorlar ve gazetecinin istediğini yeniden yapılandırmasına izin vermek için mümkün olan her şeyi yapmaya istekli olduklarını garanti ediyorlar.”

Di Mare'nin acı sözleri Rai'nin geçmişteki üst yönetimine yönelikti: “Tüm yönetim grupları ortadan kayboldu – dedi – mevcut olan değil, bir önceki, ondan önceki. Rai'ye hizmet durumunu sordum. Bu benim hakkım mı, gittiğim yerler, böylece meslek birliklerine ne yapmaları gerektiğini sorabilirim, hepsi ortadan kayboldu.”

Tümörün profesyonel doğası

Elisabetta Iannelliavukat, Aimac'ın (İtalyan Kanser Hastaları Derneği) başkan yardımcısı ve Favo'nun (onkolojide gönüllü dernekler federasyonu) genel sekreteri, Di Mare'nin gerekçelerini doğruluyor: “İşveren, bir çalışanın kendisini etkileyen tümörün nedenini belirlemesine engel olamaz “.

“Mezotelyoma – devam ediyor Iannelli – asbestle ilişkisi bilimsel olarak kanıtlanmış birkaç profesyonel tümörden biridir. Bu nedenle Inail, mesleki nitelikteki bir tümörün nedenini değerlendirebilecektir”.